Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 6 czerwca 2013

Hasco-lek - Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Wieczór nadszedł więc z nudów postanowiłam napisać kolejny post. Tym razem o niepozornym, ale skutecznym produkcie aptecznym, czyli powszechnie znanej paście cynkowej :). Słowem wstępu dodam, że używam zamiennie pasty i maści cynkowej, w zależności co akurat dadzą mi w aptece (nie każdy farmaceuta chyba dostrzega różnicę między tymi produktami).  Ja osobiście wolę jednak pastę cynkową. 


A czym różni się pasta od maści?
W paście cynkowej stężenie tlenku cynku wynosi 25%  (25 g tlenku cynku / 100 g pasty), zaś w maści cynkowej stężenie to jest równe 10% (10 g tlenku cynku / 100 g maści). Ponadto pasta ma bardziej zbitą konsystencję, jest gęstsza i twardsza niż maść, która jest zdecydowanie mniej gęsta i mniej zbita. Maść brudzi nieco mniej niż pasta, ponieważ jest rzadsza. Pasta z reguły sprzedawana jest w takim słoiczku jak ten  który ja posiadam, zaś maść w tubie. Do pasty często dodawany jest kwas salicylowy.


HASCO-LEK, PASTA CYNKOWA Z KWASEM SALICYLOWYM (ZINCI SALICYLATIS PASTA FP)Informacje od producenta: 
Wskazania do stosowania: Na zmienioną chorobowo skórę jako środek wysuszający i przeciwbakteryjny o słabym działaniu. Pomocniczo w niewielkich wykwitach skórnych w przebiegu trądziku młodzieńczego. Lek dostępny bez recepty.
Sposób podania i droga podania: Lek stosuje się na skórę. Nie należy stosować na duże powierzchnie skóry, a jedynie na miejsca zmienione chorobowo. Pastę nakładać dokładnie umytymi dłońmi lub za pomocą jałowej gazy 1-2 razy dziennie. Po nałożeniu pasty należy dokładnie umyć ręce.
Działanie niepożądane: Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu lub innych objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie pasty i skontaktować się z lekarzem.
Warunki przechowywania: Przechowywać w zamkniętych, oryginalnych opakowaniach, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, chronić od światła. Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Przeciwwskazania: Ostre stany zapalne skóry, nadwrażliwość na kwas salicylowy lub inne składniki produktu. Nie stosować na uszkodzoną skórę, w obrębie skóry owłosionej oraz na rany i owrzodzenia. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia
Środki ostrożności: Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu z oczami. Osoby z astmą oskrzelową powinny przed zastosowaniem leku zasięgnąć opinii lekarza. Zachować ostrożność u dzieci poniżej 12 roku życia. Przed użyciem u dzieci zaleca się zasięgnąć opinii lekarza.
Ciąża lub laktacja: Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Skład: 100 g preparatu zawiera:
Substancje czynne: Acidum salicylicum (kwas salicylowy) 2,0 g
Zinci oxidum (tlenek cynku) 25,0 g
Substancje pomocnicze: Skrobia pszeniczna, Wazelina biała


Cena: około 2-4 zł
Pojemność: 20 g


Moja przygoda z pastą cynkową zaczęła się dobre kilka lat temu, kiedy to jako nastolatka szukałam jakiegoś skutecznego preparatu na wypryski na twarzy. Kiedyś w aptece polecono mi pastę cynkową. Skusiłam się, bo kosztowała niewiele. Przyznam, że nie widzę sensu kupowania preparatów za wielkie pieniądze, bo żeby trwale pozbyć się problemów z cerą trzeba by wybrać się do dermatologa i brać jakieś antybiotyki czy sterydy (ja osobiście kiedyś poszłam ale od licznych maści i płynów na bazie alkoholu tak wysuszyła mi się skóra i uznałam, że nie warto, gdyż nie mam aż tak wielkiego trądziku). W każdym razie dla osób, które mają drobne niedoskonałości i niewielki trądzik pasta ta jest idealnym rozwiązaniem. Pasta jest bezzapachowa. Ma biały kolor i dość zbitą, gęstą konsystencję. Wydawać się może jakby tłustawa ze względu na obecność w składzie wazeliny. Ja z reguły nakładam ją na twarz wieczorem, kiedy wiem, że nie będę się nigdzie pokazywać. Pasta wysusza niedoskonałości, ale nie przesusza skóry. Dzięki jej używaniu niedoskonałości albo nie pokazują się na powierzchni cery albo są zdecydowanie mniejsze. Produkt nie podrażnia skóry. Minusem użytkowania tego produktu jest to, że nie da rady użyć go pod makijaż no i nie wyjdzie się raczej mając go na twarzy na ulicę bo wygląda się jakby miało się ospę wietrzną :). No i niestety kiedy nakładam pastę na noc brudzi pościel. Ale myślę, że zalety tego produktu rekompensują te niewielkie wady, które można przeboleć. Pasta cynkowa to tani, wydajny, dostępny w każdej aptece i skuteczny preparat. Wspomaga walkę z różnymi niedoskonałościami na twarzy. Oczywiście nie można spodziewać się cudu po tym produkcie, ale tak jak producent obiecuje produkt ma słabe działanie wysuszające i przeciwbakteryjne i powinno się go stosować pomocniczo. Ja uwielbiam tę pastę i sięgnę po nią jeszcze nie jeden raz :).Ocena: 9,5/10
(za cenę, pojemność, dostępność, działanie)
Byłoby 10 gdyby jakimś sposobem pasta nie brudziła pościeli i była mniej widoczna na skórze :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz